[work-log] Mini-kaskada R-507/R-1150 by tiborrr @ -100°C!

Podforum, namenjen debati o hlajenju računalnikov s temperaturami pod lediščem. Ekstremno!

Moderatorji: OC-Lab Support, OC-Lab V.I.P's, OC-Lab Team, Owner

[work-log] Mini-kaskada R-507/R-1150 by tiborrr @ -100°C!

OdgovorNapisal/-a tiborrr » To sep 16, 2008 9:21 pm

Projekt, ki sem si ga zamislil malce manj kot leto dni nazaj (hehe, tako dolgo sem varčeval denar), končno dobiva končno podobo. Hlajenje bo namenjeno predvsem hlajenju dvo-jedrnikov (torej tam do 250W toplotne obremenitve - za kaj več bi človek potreboval ustrezno močnejše in dražje kompresorje). Vse skupaj bo počivalo na plošči velikosti 60x70x1.5 cm, slednje pa bo obdano z ohišjem iz zvarjenih jeklenih palic kvadratnega profila.

Komponente:
Prva (t.i. high stage) stopnja:
- kompresor: recipročni Danfoss NL11F (1/3HP)
- kondenzator: Empor 0.72kW (200mm, tri-vrstni) + 10W 220Vac motor + 200mm elisa
- filter/sušilec: Castel 20g s servisnim portom
- hladivo: R-507 (vrelišče -47°C @ 1bar, zeotropna mešanica)
- dušilni element: TC-31 (0.031" oziroma 0.8mm) kapilara

Medstopenjski toplotni izmenjevalnik:
- 10-ploščni iz nerjavečega jekla, Q tok do 5kW

Druga (t.i. low stage) stopnja:
- kompresor: recipročni Danfoss NL11F (1/3HP)
- hladilnik pregrete pare (desuperheater): Empor 0.72kW (230mm, eno-vrstni) + 10W 220Vac motor + 230mm elisa
- oljni odstranjevalec: Danfoss OUB-1 (z avtomatskim plovcem)
- kondenzator: = medstopenjski topl. izmenjevalnik
- filter/sušilec: Danfoss 40g bakren
- hladivo: R-1150 - Eten oz. etilen (C2H4, vrelišče -103°C @ 1bar)
- dušilni element: TC-31 (0.031" oziroma 0.8mm) kapilara
- Fach 0.9L reciever vezan kot ekspanzijska posoda
- 2m sesalna gibljiva cev iz nerjavečega jekla
- uparjalnik: tiborrr's Maze GT2 (druga revizija prvega frajerja Wink)

Varnost:
- Ranco visokotlačno stikalo @ 27bar (2. stopnja -> ugasne 2. stopnjo)
- Ranco nizkotlačno stikalo @ 4bar (1. stopnja -> ugasne obe stopnji)
- 2x visokotlačni manometer Wigam
- ekspanzijska posoda 0.9L (2. stopnja)

Stroški:
- samo komponente (brez hladiv in potrebnih orodij): ~ 470€

Večina cevnih inštalacij je končana, razen napeljave kapilar, jutri moram nabaviti še nekaj T-členov, hladivo R-507 in visokotlačno varnostno stikalo, izdelati pa bo potrebno še ohišje toplotnega izmenjevalca ter estetsko poritati elektriko v manjšo omarico. Zakaj imam nizkotlačno cut-off stikalo? Heh, ker sem zajebal pri naročilu, vrniti pa ga je nemogoče Very Happy Tako sem se odločil, da ga uporabim na prvi stopnji. Ko bo R507 dosegel 4bar, t.j. okoli -5°C, se bo izklopila celotna kaskada (-5°C kondenzacije etilena pomeni tam dobrih 25bar tlaka - jajks). Sedaj bosta tako dve varovali, kar je navsezadnje dobro (čeprav ne glih poceni, dodatno stikalo je cca. 25€).

Na fotografijah ni vseh zvitih cevi, ker jih ne mogoče postaviti v stabilen položaj, ko zadeva še ni zvarjena oz. trdo zlotana Smile

Veliko detajlov sem poskusil posvetiti estetiki cevne napeljave, že iz vidika enostavnosti izoliranja. No, pa sami presodite, kako mi je uspelo Mr. Green

Pričakovanja? -100 ~ -105°C unloaded, -90°C @ 200W, morda bolje, morda slabše. Tole je bolj ali manj na pamet, tako da z zrnom soli, prosim Smile

Slika Slika Slika Slika Slika Slika
the meaning-well, misguided talking shit committee gathers when their tragedy ignites a fire
Uporabniški avatar
tiborrr
Siempre Loco!

Kraj: G. Radgona / LJ

Re: [work-log] Mini-kaskada R-507/R-1150 by tiborrr

OdgovorNapisal/-a Geek » To sep 16, 2008 9:28 pm

Pazte da ne bo kaj eksplodiralo :prost:
Geek
OCL Navdušenec

OdgovorNapisal/-a [oc-slo] shayba » To sep 16, 2008 9:38 pm

Končno dennar na kupu. Sedaj pa veselo na delo =) Najlepše je ko skupaj lotaš pa vidiš kak lepo stvar napreduje. Laughing
E8500 e0 h2o |2*1gb cellshock D9GKX | 9600GT evga H2o | Asus P5k-E wiFi | 640gb | 2253BW | enermax infiniti 720W | CoolerMaster c590 case
Uporabniški avatar
[oc-slo] shayba
Subzero club!

Kraj: Ptuj

OdgovorNapisal/-a tiborrr » To sep 16, 2008 9:43 pm

@Geek, bolj kot ognjena eksplozija je nevarna tlačna - zato pa imamo ekspanzijsko posodo in vse dele a-testirane za 30bar+. Je par-desetkrat večja šansa, da ti bo štedilnik razneslo kot tole Laughing

@shayba: Tako je, moram rečti, da je izbira postavitve in krivljenje cevi celo bolj zabavno kot samo lotanje (z dobrim gorilnikom prehitro mine, hehe Razz). Nagrada pa so seveda prve frosty-frost temperature Mr. Green
the meaning-well, misguided talking shit committee gathers when their tragedy ignites a fire
Uporabniški avatar
tiborrr
Siempre Loco!

OdgovorNapisal/-a tiborrr » Sr sep 17, 2008 6:21 pm

Opravil še nekaj nakupov, med drugim visokotlačno stikalo z ročnim resetom, štiri reducirke 12/8, tako da lepo pašejo v toplotni izmenjevalnik, še nekaj T-členov za povezavo kapilar in dva nastavka za oljni odstranjevalec OUB-1, ki imata na eni strani klasičen G1/2 navoj, na drugi pa površino za lotanje.

Slika

Nov plin pri hiši Mr. Green
Slika
Uporabniški avatar
tiborrr
Siempre Loco!

OdgovorNapisal/-a [oc-slo] shayba » Sr sep 17, 2008 10:15 pm

Lepo napreduješ. Žkoda, da je v SLO tako malo ljudi, ki se s tem upa spoprijeti ter sami poskusili izdelat svojo hlajenje. Jaz že šparam za SS.

Tiborrr imaš kak evap viška Smile?
E8500 e0 h2o |2*1gb cellshock D9GKX | 9600GT evga H2o | Asus P5k-E wiFi | 640gb | 2253BW | enermax infiniti 720W | CoolerMaster c590 case
Uporabniški avatar
[oc-slo] shayba
Subzero club!

OdgovorNapisal/-a tiborrr » Če sep 18, 2008 12:48 am

[oc-slo] shayba je napisal/-a:Žkoda, da je v SLO tako malo ljudi, ki se s tem upa spoprijeti ter sami poskusili izdelat svojo hlajenje

Glavni problem je draaago orodje. Samo poglej - orodje, ki je nujno potrebno:
- škarje / rezalnik kapilare ~ 15€
- nož za bakrene cevi ~ 20€
- orodje za izdelavo konusev (flare-tool) ~ 50€
- orodje za širjenje cevi ~ 15€
- orodje za krivljenje cevi ~ 20€ (najcenejše)
- gorilnik (od MAPP na kartuše za 50€ do mini butan-kisik za 150€, pravi acetilen-kisik 300€ + jeklenke plinov...)
- komplet dobrih kombinirk in ključev ~ 30€
- polnilni ventil (t.i. manifold) ~ 100€ tanajcenejši

Nadalje, kapilara se pri nas povečini da kupiti le v 30m rolah, kar znese skoraj 40€ za recimo TC-31 kapilaro, plin R-507 ali R-404A (10-10.5kg na flašo) stane 120€ + povratna jeklenka 35€, škatla Degusa 94/6 baker-fosforjev hardlot palic (najcenejše še dobre) je 25€, da ne govorimo o srebrovih lotih, ki so tudi po 6€ za 40cm palčko... Skratka, veliko denarja, glavni problem pa je, da se večina robe lahko kupi le v večjih količinah Confused Pomaga, če poznaš klima-majstra, ki ti kakšen kos orodja ali par sto gramov plina lahko posodi (čeprav ponavadi nimajo R-404A ali R-507A, ponavadi le R-22, R-407C in R-410A, ki so vsi neprimerni za takšne tipe kompresorjev).

Nazaj na temo:
Predvidevam, da bo jutri prva stopnja zlotana ter lep del druge, še prej pa je treba dokočati vrtanje pritrdilnih lukenj v leseno ploščo in leseno ohišje za toplotni izmenjevalnik.

Tukaj je gibljiva sesalna cev dolžine 2m z 26mm debelo izolacijsko steno (skupna nestisnjena širina je 64mm Smile z 'kačjo' najlonsko izolacijo Smile
Slika

Vezava visokotlačnega varnostnega stikala:
Slika

P.S.: Glede evapa mi napiši ZS! Wink

P.P.S.: Stroške v prvem postu sem precej podcenil, bom na koncu vse skupaj v excellu izračunal Confused
Uporabniški avatar
tiborrr
Siempre Loco!

OdgovorNapisal/-a Roggy D » Če sep 18, 2008 8:57 am

Ja stroški se res naberejo, samo kaj je to proti 1000€ za en procesor?

Kaj boš bil potlej drugi človek v Sloveniji, ki je naredil kaskado? :prost:
i7 2600K 4.5Ghz@1.22v :: Anus P8Z68-v PRO :: Radeon HD 6950@wanna be 6970 :: G. Skill Sniper 1600Mhz@8-9-8-24 :: Thermaltake Thoughpower 750W :: CM Cosmos 1000
Uporabniški avatar
Roggy D
OCL Član

Kraj: LJ. Bežigrad

OdgovorNapisal/-a [oc-slo] shayba » Če sep 18, 2008 9:04 am

Nekje 1000€ te bo prišla kaskada vse skupaj =) drugače pa, ko viidš kako lepo ti vse deluje kar pozabiš na ta denar ter veselo benčaš. Orodje je zelo drago ja. Nič pod 20€.

Čakamo na fotke prvega dela lotanja Cool
Uporabniški avatar
[oc-slo] shayba
Subzero club!

OdgovorNapisal/-a Moonman » Če sep 18, 2008 9:16 am

Roggy D je napisal/-a:Kaj boš bil potlej drugi človek v Sloveniji, ki je naredil kaskado? :prost:

Tadrugi je bil LittleDevil Wink

Sicer pa komaj čakam da jo pošlatam v živo Very Happy
Uporabniški avatar
Moonman
div/0

Kraj: Khaut™

OdgovorNapisal/-a JIM22 » Če sep 18, 2008 12:59 pm

Tiborrr: eno blesavo vprašanje; zakaj meteanje denarja stran, če pa imaš pote in not vsekaš LN2 in imaš minus večji od kaskade? In razlika v ceni je ogromna. Pa tudi če daš za pot 300-400€.
Uporabniški avatar
JIM22
itVision

Kraj: Na drugi strani tvojga monitroja ;)

OdgovorNapisal/-a cole2109 » Če sep 18, 2008 1:53 pm

Je treba met posodo za LN2 Mr. Green
Pa kaskado lahko uporabljaš kadar se ti zazdi.
-Intel 3770K,
-Gigabyte Z77 UD5H,
-Gigabyte GTX 680 SLI
-16gb Corsair Vengeance,
-SSD Kingston HyperX 240GB, 2×1TB Samsung F3,
-Corsair HX 1000W
-Asus XONAR HDAV 1.3 DELUXE
Uporabniški avatar
cole2109
OCL Odvisnik

OdgovorNapisal/-a tiborrr » Pe sep 19, 2008 8:19 pm

Cole je nekako povzel bistvo vsega, ja. Nekega napredka ni bilo zaradi včerajšnjega 'dreganja' 9800GX2 z Moonman-om, ohišje toplotnega izmenjevalnika se še suši (lepilo), zato le premontiranje komponent na osnovno nosilno ploščo:

Slika Slika Slika

Jutri bo bolj produktiven dan, danes je treba it v gostilno Mr. Green
Uporabniški avatar
tiborrr
Siempre Loco!

OdgovorNapisal/-a * icy * » Po sep 22, 2008 7:11 pm

super izgleda :prost: Hotbypass ne boš uporabil za 2. stopnjo? Glede orodja je pa kar problem z €€ ja, sicer sam še vedno shajam brez flare-ov, pri gorilniku pa na SS odleti skoraj ena konzerva kisika (odvisno od število spojev in debeline le-teh). Priročna je tudi jeklenka dušika za (hard)lotatanje (zaščitna atmosfera) in za leak testiranje; je pa to spet 100€+ pa še ventil zanjo, ki je tudi tam nekje. Za širjenje cevi se da uporabiti svedre+kladivo oz. špičaste klešče+kladivo, za krivljenje pa imam gasilni aparat (desuperheater Laughing)

Pri Etisu vzami srebrno lot palico od Degussa z oblogo, ena je 6,9€ Cool Boljših še nisem imel, zalivajo že pri nižjih temperaturah in to zelo lepo po spojih. Ko zaliješ spoj s to palico imaš še vedno sijaj in nula oksida! Palico pa imam osebno za 2xSS enoto torej malo več kot eno boš porabil za kaskado.

Plin je bil vedno problem in z novo zakonodajo je stanje še slabše. Sedaj moraš imeti refill jeklenko, ki ti jo nafilajo v polnilnicah ko porabiš ves plin. Jaz sem imel sedaj srečo in so mi natočili 507ko v dozator, 2kg je več kot dovolj za precej enot Very Happy.

Čakamo nove slike! :prost:

Danes ravno iz dopusta in bom moral tudi sam dokončati začeto Very Happy
E8600, P5K3 Dlx, 6GB DDR3, HD4870X2, raid0, H2O cooled
PM za SS enoto/bench mizice
Uporabniški avatar
* icy *
Subzero club!

Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a tiborrr » To sep 30, 2008 3:32 pm

Hehe, icy, še kako res je to o orodju... Toplega odvoda verjetno ne bo, za soft-start poskrbi ekspanzijska posoda, bom pa še videl, rahlo kretensko mi je spet dati 25€ za bedast kroglični ventil. To glede sijaja pa je meni v končni fazi vseeno, pa še skoraj cel kilogram teh baker/fosfor palic imam viška. Tudi tlačna in natezna trdnost spojev, narejenih s temi palicami, je za cca. 5MPa višja od srebrovih.

Ravnokar prišel iz dopusta v Turčiji, jutri faks, tako da v petek fotografije napredka Mr. Green
Uporabniški avatar
tiborrr
Siempre Loco!

OdgovorNapisal/-a tiborrr » So okt 04, 2008 7:09 pm

Toplotni izmenjevalec je zalotan, danes testiran, da zdrži 30bar (nimam dušika, je pa pajdaš imel bigass zračni kompresor in se je nafilal zrak), tako da v kratkem sledi končana prva stopnja. Fotografij nimam, ker sem pozabil fotoaparat v LJ.

Kaskada včeraj ni bila poglavitnega pomena, v prvem planu je bila Micka I. SS (Moonov stari 1/6HP 6ccm SS za hlajenje grafike) in Mach I.. Z Machom je bilo manj dela, saj sem ga le še enkrat priklopil na vakuumsko črpalko in ga potem napolnil z R507. Ob meni je bil pajdaš Moonman, ki se je hitro naučil pravilnega polnjenja freona v takšnih sistemih. Sedaj drži -52°C idle, load pa - bomo videli, morda danes zvečer, če ga kaj priklopim Wink Sistem je polnjen na principu podhlajenja (gugl: subcooling charging method), tako kakor se tudi pravilno polni kapilarno dušene sisteme.

Micka I. je imela neizpraven kompresor (če se spomnite, sem pisal o problemih tukaj - viewtopic.php?f=27&t=3355), saj sesalna stran ni šla pod 5-6bar sploh. Najverjetneje nalomljena batnica ali slabo tesnenje v batu. No, kompresor se je po hitrem postopku zamenjal za enega identičnega (1/6HP 6ccm), zvakumiran ter nafilan z R507. V mirovanju drži okoli -52°C (1.8m 0.7mm kapilara). In eto, je že odletelo cca. 400-500g freona za dve hlajenji. 10.5kg jeklenka ne bo zdržala prav dolgo ob takem tempu Mr. Green

Naredilo se je veliko, čeprav ni skoraj kaj za pokazati, hehe. Zalotal se je za kaskado najbolj klinčev del - jeklen izmenjevalnik toplote. S srebrovimi loti + boraxom ni in ni šlo, na koncu je šlo s čisto medenino. Tukaj mi je od velike pomoči bil kolega klimaš, ki drugače montira toplotne črpalke in ima izkušnje z lotanjem brazed-plate HXov.

Če bo jutri kaj topleje, se konča celotna prva stopnja (delavnica je neogrevana, hehe) ter priključi na vakuum.

Naročil sem tudi dvoportni polnilni ventil (manifold) za cca. 80€, kar je relativno zelo dobra cena za kaj takega, v štacunah so taki Refcoti po 150€ in naprej.
Uporabniški avatar
tiborrr
Siempre Loco!

OdgovorNapisal/-a tiborrr » To okt 07, 2008 11:01 pm

Konec muk s prešibko nosilno ploščo, evo prave iz 3mm jekla, izrezano na plazmi in abkantano. Žefe je zagotovil, da so danes že izrezali (kar je v bistvu par minutk dela), jutri pa bodo abkantali. Skupna teža plošče je cca. 8.5kg

Načrt sem izdelal v OneSpace Designerju z modulom SheetMetal (mere izgledajo, kot da so razmetane, vendar se to tako piše. Jebiga, ISO standard Very Happy):
Slika
Uporabniški avatar
tiborrr
Siempre Loco!

OdgovorNapisal/-a tiborrr » Pe okt 10, 2008 10:10 pm

Evo, frišno od Kinezarjev, 4 dvometrske probe za 9.95USD z miniaturno bučko (toliko v vednost, pri nas pri Conradu je ena taka metrska okoli 13€). Čekirajte ebay, npr. to: klik! (iskalni niz, tako da bo link vedno aktiven):
Slika

Tadruga stvar pa je kroglični ventil Castel, najcenejši, kar sem jih našel, pa še ta te osuši za lepe pare. Uporabljal se bo za t.i. soft-start ventil (če bo sploh potrebno poleg ekspanzijske posode), kjer bo povezoval nizkotlačno in visokotlačno stran, druga funkcija pa je bypass - umetno segrevanje druge stopnje z pregretim R-1150 v primeru coldbuga:
Slika

Jutri zjutraj bo treba prevzeti še dvokanalni Voltcraft K102 (pri Conradu za ~ 59€, www.conrad.si) termometer in jekleno nosilno ploščo, pa lahko pričnemo s premontažo Mr. Green

Off-topic: kako lepo je, ko te doma pričaka 12-pack Zlatnega Bažanta, IMHO enega najboljših piv sploh Very Happy

Slika
Uporabniški avatar
tiborrr
Siempre Loco!

OdgovorNapisal/-a GiZmO » Pe okt 10, 2008 10:11 pm

Tudi ta kaskada bo ownala,tudi tebi pohvale :dejstvo: :prost:
P5Q Dlx|Xeon E3110@ 4,2GHz|Mushkin 2x2GB XP2-8500@560MHz|GF 9800GX2@ 820/1100|WD Caviar 640GB Raid 0|Tagan 900W|EK H2O powah|LG W2284F
Uporabniški avatar
GiZmO
OCL Navdušenec

Kraj: Cukeršpic

OdgovorNapisal/-a tiborrr » So okt 11, 2008 6:09 pm

Hvala GiZmO, na žalost sem na točki, kjer sem spet odvisen od drugih (acetilen), tako da se moram malce strpeti.

Prekleto, plazmaši danes ne delajo, kličem šefa, pa pravi, da se naj oglasim v ponedeljek, da prevzamem nosilno ploščo Mad. Bom šel pač dan kasneje v LJ Laughing

Je pa zato po pošti prispel Voltcraft K102, tako da sem takoj probal vse te kitajske K-tip probe. Odstopanje med njimi je v rangu ~ 0.1-0.2°C, torej precej zanemarljivo in za našo aplikacijo dovolj natančno:

Slika

Žele sedaj sem ugotovil, da nisem objavil slik ohišja kaskadnega toplotnega izmenjevalca. Je zelo preprosto, sestavljeno iz treh lesenih stranic debeline 5mm in dveh 'platnic' debeline 2mm, skratka iz odpadnega lesa. Iz žagovine in lepila Mekol sem izdelal še lesni 'kit' in zafilal špranje. Tadebele stranice sem pritrdil s cveki, tanjše pa kar z lesnim spenjačem, na koncu pa prelil z prej omenjenim lepilom. Danes bom tole škatlico še malce pobrusil, v dno zvrtal pritrdilne luknje in jo pobarval Cool:
Slika Slika

LP,
N.
Uporabniški avatar
tiborrr
Siempre Loco!

OdgovorNapisal/-a * icy * » So okt 11, 2008 7:54 pm

:prost: Si le vzel ventil za hot bypass he. Sonde majo kakšno območje, ker večina jih ima -50 do +250°C?

Tale odvisnost od drugih je vedno klinc, ja. Sem sedaj v isti slepi ulici in čakam na nosilno ploščo in par stvari.
Uporabniški avatar
* icy *
Subzero club!

OdgovorNapisal/-a tiborrr » So okt 11, 2008 8:19 pm

Jep, sem vzel en bypass ventil za vsak primer, sem iz izkušenj na sharpovi kaskadi cvikal predvsem zaradi štarta, kjer že pri totalno odprtem bypassu rukne tlak na 20bar+, bog ne daj da štartaš z zaprtim. Tukaj bo sicer ekspanzijska posoda, ki * naj bi * to omilila, vseeno pa - better be safe than sorry Laughing

Vse K-tip sonde so iz kromela/alumela, tako da je temperaturno območje odvisno predvsem od termometra in ne merilne sonde, ki je v tem primeru ta kromel/alumel termopar. Mislim, da sem pojasnil zadevo že tukaj - klik!, kjer je bilo identično vprašanje Wink

Že malce dokaznega gradiva, da ne bo glih brez referenc:
- Kromel
- Alumel
- Termočlen K

Evo, škatlica pobarvana - ni glih najlepše, je pa naše, hehe Mr. Green
Slika

Zdaj pa z VidKo-m v gostilno na pivo in fuzbal :banana:
Uporabniški avatar
tiborrr
Siempre Loco!

OdgovorNapisal/-a [oc-slo] shayba » Ne okt 12, 2008 12:00 am

Tiborrr vidim, da je pri tebi kar živahno Very Happy Pohvale tudi z moje strani. Tale kaskada bo kar zažigala, ter za sabo pustila precej neprespanih noči Smile
Uporabniški avatar
[oc-slo] shayba
Subzero club!

OdgovorNapisal/-a tiborrr » To okt 21, 2008 1:47 pm

Prva stopnja zlotana in zvakuumirana, čakam še na uparjalnik, ki naj bi že bil narejen (sicer le dva komada...), slike v soboto, ker sem pozabil Nikona doma. Ker sem se odločil prekiniti odvisnost od ostalih, sem pred dnevi nabavil novo vakuumsko črpalko (enostopenjsko, eBay ~ 104€ - http://shop.ebay.de/?_from=R40&_trksid= ... Categories), danes pa sem nabavil še polnilni (bypass) kit Refco BM2-8-DS, komplet treh 90cm SAE1/4 cevi, kufer za hrambo in prenos pa so mi šenkali v trgovini:

Slika Slika Slika

Treba bo pričeti nekaj tržiti iz vse te silne orodjarne Confused Laughing
Uporabniški avatar
tiborrr
Siempre Loco!

OdgovorNapisal/-a The Shooter » To okt 21, 2008 3:27 pm

Tiborrr zelo odlična ideja! :banana:
Končno nekdo na slovenskih tleh, ki je zanesljiv v takih zadevah.
Že enkrat čestitke in pogumno naprej. :prost:
Uporabniški avatar
The Shooter
Subzero club!

OdgovorNapisal/-a * icy * » To okt 21, 2008 4:26 pm

:prost:

lastno orodje je vredno zlata in časa, pa še uslug ni treba potem vračat Very Happy

Z količino evapov se je tudi ustavilo? Potem tako kot povsod, ko se samo obljublja neka količina Confused
Uporabniški avatar
* icy *
Subzero club!

OdgovorNapisal/-a tiborrr » Ne okt 26, 2008 9:04 pm

Prva stopnja je po tednu dni malce spuščala in to na najbolj banalnem mestu (nisem mogel z gorilnikom dovolj blizu zaradi oljnega odstranjevalca, ki bi ga očitno moral prej odstraniti) - na sesalnem konektorju kompresorja Surprised. Najprej sem mislil, da nekje okoli manometra, vendar so vsi spoji tam brezhibni, pa še niti z leaklockom nisem mazal navojev. Z lotanjem čez vikend ni bilo nič, ker je majster ostal brez acetilena in tako niti nisem mogel testno napolniti prve stopnje. Sijajno, skratka! Tako bom šel kar jutri nabavit svoj kisik-MAPP gorilnik (računam cca. 100€, je baje akcija), pa če mi ne ostane niti evra več za PC hardver.

Že slike celotne zadeve, mesto, kjer sem slabo prevaril, se vidi na #2 sliki (port iz kompresorja, ki je ovit v črni izolirni trak). Jebiga, ta degussa se mora lotati na precej višji temperaturi od srebra:
Slika Slika Slika Slika Slika
Uporabniški avatar
tiborrr
Siempre Loco!

OdgovorNapisal/-a * icy * » Ne okt 26, 2008 9:27 pm

lep napredek :prost: Kakšno šobo pa imaš za hardlotanje? Tamle si orenk "prekuril" kondenzor Shocked Če si imel velik plamen, daj drugič kakšno pločevino za zaščito okoli, da ti plamen ne osmodi mest kjer ne lotaš.

Etis srebrne palice še enkrat rečem, ena na stage ampak topi se pa kot maslo :dejstvo:
Uporabniški avatar
* icy *
Subzero club!

OdgovorNapisal/-a tiborrr » Ne okt 26, 2008 11:37 pm

Tale kondenzer je bil že rahlo rabljen (v starem čilerju), prva cev je bila tako ali tako 'trashed', zato sem moral vanjo vtakniti novo premera 8mm. Plamen je bil čisto majhen 2mm trikotnik, torej čisto kisikovit, vendar so se začeli žgati tako železovi oksidi in predvsem lak lesene plošče, zato je ohišje kondenzerja malce potemnelo (ogenj). Nisem hotel reskirati lotanja na jekleni nosilni plošči, da je ne bi pretirano skazil, pa sem lotal na osnovni lesenjači.

Žoba je najmanjša, praktično skoraj tista za avtogeno varjenje.

Problem je, da degusso 94/6 moraš segreti tam na 1300-1400°C, da prime, kar pomeni, da instant potemniš jekleno ohišje kondenzatorja. Sicer pa, koga boli patak za izgled? Mr. Green

Tnx for the heads-up! :prost:
Uporabniški avatar
tiborrr
Siempre Loco!

OdgovorNapisal/-a tiborrr » Sr okt 29, 2008 5:21 pm

Evo mojega novega varilnega kompletka Wigam Turboset 90 z jeklenkama kisika in MAPP-a (mešanica butana, propana, propilena in acetona). Edini problem take mašince je, da jeklenka MAPP-a zdrži okoli 3h 30min, kisikova pa le za pol ure dela. Hmm, mi je že žal, da sem vzel le eno kisikovo bombico. No, za popravilo prve stopnje in opravila večine dela na drugi stopnji bo. Smile

Tole naj bi od sebe dalo okoli 3050°C - heh, če bo dalo 1500°C, bo že dovolj. Jao, marketingarji Mr. Green

Slika
Uporabniški avatar
tiborrr
Siempre Loco!

Naslednja

Vrni se na Ekstremna hlajenja

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost